ЗАКЛИК ЗАХАРІВСЬКОГО СЕЛИЩНОГО ГОЛОВИ
Звертаюсь до усієї громади з проханням не спалювати листя. Дим дуже шкідливо впливає на здоров’я людини. Токсини, які виділяються під час горіння рослин та інших речовин, провокують виникнення хвороб, зокрема дихальної системи. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму, який у своєму складі містить оксиди азоту, вуглецю, чадний газ, а також сполуки важких металів. У тліючому, без доступу повітря, листі утворюється бензопірен – речовина, здатна викликати ракові захворювання.
На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.
Покарання за спалювання листя.
Спалювання листя є незаконним і тягне за собою адміністративну відповідальність. Це є порушенням низки правил у сфері благоустрою населених пунктів, порушенням закону "Про охорону атмосферного повітря".
Так, стаття 77.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штрафи за "самовільне випалювання рослинності або її залишків" від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто за такі дії можна отримати штраф від 340 до 1 360 гривень, а якщо це роблять підприємці, то від 850 до 1 700 гривень.
Що робити з листям, якщо не палити?
Опале листя радять не палити, а компостувати. Коли листя перегниває, всі речовини, необхідні для розвитку рослин, повертаються до ґрунту.
Закликаю – НЕ СПАЛЮЙТЕ СУХЕ ЛИСТЯ, не наражайте себе на штраф!
Зі щирими сподіваннями на розуміння і підтримку
Олексій ОСІЙЧУК