ВАЖЛИВИЙ ЗАХІД
З нагоди дня охорони праці, який щороку відзначається 28 квітня, Захарівською селищною радою Роздільнянського району Одеської області організовано проведення семінару-наради із залученням фахівців Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. Участь у заході взяли представники комунальних установ, сільськогосподарських підприємств, закладів освіти та охорони здоров’я, ін.
В умовах воєнного стану відбуваються зміни в законодавчих та нормативно-правових актах, що регламентують діяльність суб’єктів господарювання різних форм власності з питань праці та охорони праці. В зв’язку з цим головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці Управління інспекційної діяльності в Одеській області Михайлюк Вікторія ознайомила присутніх зі змінами, які відбулись у Порядку розслідування нещасних випадків на виробництві. Обговорено основні причини настання виробничого травматизму та дії, які необхідно здійснювати для їх уникнення.
Питання безпечної експлуатації електрогенераторів висвітлив головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці Управління інспекційної діяльності в Одеській області Костянтин Пасаіта, а саме:
вимоги до місця встановлення генератора;
під’єднання до власних мереж електропостачання;
організація опрацювання та затвердження НПАОП, що діють на підприємстві, а також розробка необхідної документації з охорони праці.
вимоги до працівників, які експлуатують та обслуговують генератори;
забезпечення працівників ЗІЗ та електрозахисними засобами;
Окремо висвітлено питання щодо техніки безпеки при роботі генераторів та їх технічного обслуговування.
Під час зустрічі, зосереджено увагу роботодавців про недопущення до роботи працівників, які не пройшли відповідне навчання та інструктажі з питань охорони праці. Також надано консультації з приводу отримання відповідних дозвільних документів в умовах воєнного стану.
В сою чергу головні державні інспектори відділу з питань праці Управління інспекційної діяльності в Одеській області Людмила Добровольська та Тетяна Лиса Тетяна повідомили про зміни в трудовому закондавсті на період дії воєнного стану, внесені Законом України від 15.03.2022 року № 2136-IX (зі змінами).Цим законом визначаються особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, на період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану” (воєнний стан).
Оскільки на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється законодавство України про працю, Закон № 2136-IX також буде поширюватися на них. Отже, наведемо основні положення Закону № 2136-IX :
Особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану:
1. Форма трудового договору за згодою сторін.
2. Випробування може встановлюватися для будь-якої категорії працівників. Особливості заміщення певних працівників.
Особливості переведення та зміни істотних умов праці в умовах воєнного часу:
1. Переведення працівника без його згоди на іншу роботу та без попередження за 2 місяці про зміну істотних умов праці.
Розірвання трудового договору:
1. Працівник за своєю ініціативою може розірвати трудовий договір (за певних умов) без двотижневого строку попередження.
2. Також допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною.
Встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку:
1. Нормальна тривалість робочого часу може бути до 60 год. на тиждень. Скорочена тривалість робочого часу до 50 год.
2. Час початку і закінчення роботи визначається роботодавцем.
3. На період дії воєнного стану не застосовуються норми КЗпП України щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів та стосовно святкових і неробочих днів.
Оплата праці
У разі неможливості виплати заробітної плати через воєнні дії виплата заробітної плати може бути призупинена, до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність. При цьому роботодавець звільняється від відповідальності щодо порушення строків оплати праці, якщо саме він доведе, що таке порушення сталося внаслідок ведення бойових дій чи інших обставин.
На час військового стану дія окремих положень колективного договору за ініціативою роботодавця може бути зупинена.
Відпустки
1. Щорічна оплачувана відпустка надається тривалістю 24 календарних дні.
2. Може бути відмовлено у наданні будь якого виду відпустки, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах віднесених до критичної інфраструктури.
3. Протягом періоду воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати відпустку без збереження заробітної плати без врахування норм частини першої статті 26 Закону України «Про відпустки».
Призупинення дії трудового договору
1. Трудовий договір може бути призупинено, що не тягне припинення трудових відносин.
2. Підставою для призупинення трудового договору може бути військова агресія проти України.
3. Відшкодування працівнику усіх виплат на час призупинення трудового договору покладається на країну агресора.
Зазначенні норми Закону № 2136-IX діють протягом періоду воєнного стану.
Окремо зупинились на недопущенні проявів мобінгу у колективах, дотриманні гендерної рівності.
Також присутнім було роз᾽яснено вимоги до працевлаштування осіб з інвалідністю і гарантії, які передбачені законодавством про працю.
Також під час зустрічі фахівці надали вичерпні відповіді на запитання присутніх що стосується тривалості відпусток для осіб з інвалідністю, порядку звільнення відсутнього на робочому місці працівника протягом тривалого часу та ін.