ЧИ ВАРТО СІЯТИ В СУХУ ЗЕМЛЮ??
Терміни сівби озимої пшениці завжди є одним із головних питань для сільгоспвиробників. Всі знають, що для українських реалій відсіятися треба протягом 10–25 вересня. Якщо не вгадати з термінами, можливі дві загрози. Надто рання сівба й тепла тривала осінь сприяють інтенсивному розвитку культури, що не зовсім корисно для входження в зиму. Також за ранньої сівби збільшується ризик ураження сходів шкідниками й хворобами. Пізня сівба й швидке зниження температури, навпаки, не забезпечать нормального вкорінення, пшениця не «підготується» до зими й навряд чи покаже високу врожайність.
Відсутність грунтової вологи в останні роки нажаль стала лімітуючим фактором в посіві озимої пшениці. Терміни начебто підходять, а вологи немає.Ситуація яка склалась в цьому році, турбує багатьох аграріїв: чи варто сіяти насіння пшениці в суху землю або чекати дощів? Зрозуміло, що це значний ризик, і багато хто не поспішає із сівбою. Але у будь-якому випадку необхідно сіяти, тільки при цьому зменшити глибину закладки насіння на 3-4 см і збільшити норму висіву на 15%.
Краще посіяти насіння в сухий грунт і в термін, ніж чекати вологи до холодів. Посів в холодну, але вологу землю знизить схожість насіння на 20-25%, і посприяє отриманню хворих і слабких сходів. До того ж дуже високий ризик вимерзання таких посівів.
Висів пізніше необхідних термінів призводить до того, що озимі хліби йдуть в зиму погано розкущеними або взагалі без сходів. Така фаза розвитку при вході в зиму означає втрати від 10 до 30% майбутнього врожаю. Тому дуже важливо підібрати гарного попередника для озимої, щоб не втратити сприятливі для посіву дні. Перш за все потрібно сіяти озиму по просапних попередниках, потім – по стерньових і останніми потрібно засівати парові поля.
Головний спеціаліст відділу контролю
у сфері насінництва, розсадництва
та якості зерна Держпродспоживслужби в Одеській області