Захарівська громада
Одеська область, Роздільнянський район

Як отримувати щорічний високий урожай сливи.

Дата: 17.03.2025 14:42
Кількість переглядів: 38

Небезпечні шкідники сливи та методи боротьби з ними.

Всім відома слива домашня або звичайна (Prúnus doméstica). В народі сливу називають дерево «верблюд», тому що щорічно дає високі врожаї, особливо в посушливі роки. Плоди сливи дуже поживні. Містять велику кількість клітковини, калію, фруктових кислот, вітаміни групи В, А, С, Е, РР, кальцій та кумарин. Це одна з високоврожайних та поширених плодових культур і займає провідне місце в сучасних інтенсивних насадженнях. Підвищення врожайності і якості плодів можливе при зниженні втрат, спричинених комплексом шкідливих організмів, підвищені захисту слив від шкідників . Так, за сприятливих погодних умов збільшується шкідливість фітофагів (пильщика, плодожерки, товстоніжки, попелиць). Ці шкідники здатні знищити понад 90% плодів.

Бруньковий жук-довгоносик це однин із найнебезпечніших шкідників плодових дерев і ягідних культур на початку вегетації. Якщо не вжити захисних заходів у роки з його високою чисельністю, він знищує листкові та плодові бруньки, чим завдає істотних збитків.

Сливовий чорний плодовий пильщик (Hoplocampa minuta Christ). Шкодить сливі, аличі, терену, менше абрикосу та черешні. Зимує в стадії личинки, які розміщуються в щільних павутинних коконах у грунті на глибині 5 см. Навесні, за температури грунту понад 8°С відбувається відродження личинок, вони починають заляльковуватися. Відроджуються імаго до цвітіння сливи. Самиці відкладають яйця в чашечку бутонів або в наполовину відкриті квітки. Залежно від температури повітря, личинки відроджуються з яєць наприкінці цвітіння, закінчують впродовж короткого періоду — три – п’ять днів після опадання пелюсток. Личинки першого віку живляться м’якоттю зав’язі, а старших віків — центральною частиною, пошкоджуючи кісточку. Для закінчення розвитку їм потрібно п’ять-шість плодів. Пошкоджений плід заповнений чорними мокрими екскрементами і осипається. З огляду на біологію розвитку шкідника стає ясно, що найкращим строком для застосування інсектицидів є період цвітіння сливи, але обприскування в цей час заборонено.

Саме тому високоефективним є обприскування перед цвітінням та в кінці цвітіння сливи (на дереві залишилося до 5 % квітів або поодинокі, а вся зав'язь має на собі навколоцвітник-«спідничку»), наступне обприскування проводять через 7–8 днів. Пошкодження, що завдають личинки пильщика, стають причиною опадання плодів і в окремі роки можуть повністю знищити врожай.

Сливова товстоніжка( Eurytoma schreineri Schr). Найбільше пошкоджує сливу, аличу, терен. Зимує в стадії личинки в кісточці. Навесні, за середньодобової температури грунту понад 10°С розпочинається розвиток личинок, вони заляльковуються. Дорослі комахи перед вильотом, прогризають отвір у кісточці. Перші особини вилітають через два-три дні після квітування, масово — через шість-сім днів. Імаго товстоніжки, так само як і пильщика, активні за температури понад 16°С. Длінним яйцекладом самиці відкладають яйця в незатверділі кісточки через 10–12 днів після цвітіння сливи й роблять це протягом 14 днів. Після відродження личинки живляться ядром кісточки. Пошкоджені плоди передчасно забарвлюються у колір, характерний для помологічного сорту, та осипаються. За нашими спостереженнями, осипання зав’язі починається наприкінці червня, а масове — в першій половині липня. На цей період у кісточках формуються дорослі личинки.

Сливова плодожерка (Grapholitha funebrana Fr). Крім сливи, пошкоджує абрикос, аличу, персик, терен. Зимують гусениці в щільних павутинистих коконах, у тріщинах кори сливи на нижній частині штамбів, у рослинах та під ними, а також у поверхневому шарі (5–10 см) грунту. Відродження гусениць відбувається за середньодобової температури 10°С, а заляльковування починається через 10–15 днів після переходу середньодобової температури через 10°С. Літ метеликів які перезимували починається за суми ефективних температур повітря понад 10°С — 105…120°С. Метелики активні в сутінкові години за температури понад 16°С. Самиці відкладають яйця здебільшого на плоди, рідко на листя. Відродження гусениць першого покоління відбувається за накопичення суми ефективних температур повітря понад 10°С… 200°С. Після відродження гусениці сливової плодожерки вгризаються в плоди сливи та живляться м’якоттю, забруднюючи її своїми екскрементами. Для повного розвитку гусениці достатньо одного плоду, а в разі розміщення двох плодів вона переходить у другий. Пошкоджені плоди сливи передчасно забарвлюються і раніше за здорові осипаються. Із вхідного та вихідного отворів виділяється камідь, яка на повітрі тужавіє. За теплої погоди в зоні Північного Лісостепу плодожерка дає друге факультативне покоління, а в південному регіоні — третє факультативне.

Сливова попелиця (Hyalopterus pruni Geoffr).

Паразитує на всіх кісточкових культурах. За сприятливих погодних умов чисельність попелиці різко збільшується, її колонії щільно покривають листя з нижнього боку та приріст. Дводомний вид. Зимує в стадії яйця, що розміщуються біля бруньок або в тріщинах кори гілок. Відродження личинок відбувається за середньодобової температури повітря 8°С під час розпускання бруньок. У першому поколінні — до цвітіння сливи — чисельність попелиці невелика, а після осипання цвіту відроджуються личинки другого покоління, й їхня чисельність їх значно збільшується. Попелиця линяє, тому листя й пагони покриті сизим нальотом із личинкових шкірок.. За вегетацію розвивається до 10 генерацій. Масово пошкоджує вегетативні органи як у молодих, так і в плодоносних насадженнях у червні — липні.

Знаючи біологію і терміни розвитку шкідників стає зрозумілим, що найкращим строком для першого застосування інсектицидів є період цвітіння сливи, але обприскування в цей час заборонено. Саме тому високоефективним є обприскування перед цвітінням та в кінці цвітіння сливи, коли на дереві залишилося до 5 % квітів або поодинокі, а вся зав'язь має на собі навколоцвітник - «спідничку». Наступне обприскування проводять через 7–8 днів проти сливової товстоніжки.

При накопиченні суми активних температур до 190-200°С, що співпадає з цвітінням білої акації, проводять обприскування проти першого покоління сливової плодожерки. Наступні обробітки проти шкідників проводять з інтервалом в 10-14днів.

Враховуючи, що за умов помірно теплої зими шкідливі об’єкти добре перезимували, Тому профілактичні заходи проти них є надзвичайно важливими. Проводячи обробіток плодових дерев проти основних шкідників, а саме плодового сливового пильщика, сливової товстоніжки, сливової плодожерки дозволяє позбавитися від інших шкідників в плодовому саду.

Виконання зазначених вище робіт має профілактичну і винищувальну дію, яка проявляється у зменшенні чисельності шкідників і водночас спрямована на створення сприятливих умов для росту та розвитку рослин і отримання доброго врожаю плодових рослин.

Обприскування необхідно проводити баковими сумішами інсектицидів і фунгіцидів, згідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

До роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються працівники які пройшли навчання з правил безпечного поводження з засобами захисту рослин та отримали посвідчення на право роботи з пестицидами.

Провідний спеціаліст відділу захисту рослин,

фітосанітарної діагностики та прогнозування

управління фітосанітарної безпеки та санітарної

охорони території Володимир Бойко

На зображенні може бути: кісткове плодове дерево

Переглянути статистику та оголошення

Просувати

Подобається

Коментувати

ПоширитиФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь